Kur pazuduši īsti vīri? Vīrišķību meklējot– Alpīnisms.

  • Publicēts: 27. janvāris 2015
  • Autors:
  • Komentāri: 0

bmc-2Blogs zhuks.lv  turpina informācijas apkopošanu, kā un kur vīrietis var meklēt savu vīrišķību. Kas vīriešiem var palīdzēt pārvarēt bailes un kļūt par Īstiem Vīriem, atrast savu dzīves mērķi, ielūkoties savas sirds dziļumos.

Tāpēc es aicinu vīriešus dažos vārdos raksturot, kā viņu nodarbošanās palīdz ceļā uz vīrišķību.

……………………………………………………………………………

Labdien!
Jūs pieminat, ka mūsdienu Rietumu sabiedrības vīrietis ir nonācis neapskaužamā situācijā, jo tas ir bailīgs un vājš, tamdēļ tas ir zaudējis patiesās dzīves jēgas nozīmi. Manuprāt, diskusijas par “dzīves jēgu” un eksistenciāliem jautājumiem ir saistošas un nozīmīgas, tomēr, tā ir jāatrod sev pašam un tas ir laikietilpīgs meklējums pašam ar sevi. Tā nav tā lieta, ko cilvēks var uzzināt pēkšņi vienā rītā pamostoties. Kāda tad tādā gadījumā ir “dzīves jēgas” un vīrišķības definīcija? Tās noteikti būtu klasiskas un klišejiskas atbildes.

Alpīnisms ir dažāds un ļoti plašs. Lielākā daļa sabiedrības ar to domā kāpšanu Everestā un uzskata to par ļoti bīstamu. Ikreiz, kad ziņās varam lasīt par kāda alpīnista nāvi, tad sabiedrības censoņi uzreiz steidz izteikt savu viedokli par to, ka alpīnisms ir neadekvāti bīstams un visi, kas ar to nodarbojas ir egoistiski, jo savu ambīciju dēļ ir gatavi mirt un atstāt savus tuvākos. Vislabāk alpīnismu var izprast, nodarbojoties ar to, pavadot laiku kalnos, un sasniedzot aizvien jaunas virsotnes.

Mēģināšu atbildēt uz Jūsu uzdotajiem jautājumiem. Tas ir mans personiskais skatījums un es nerunāju visu alpīnistu vārdā.

1)    Kādas garīgas, psiholoģiskas grūtības palīdz pārvarēt alpīnisms?

Alpīnisms ļauj sevi iepazīt no tāda skatupunktu, kādu ikdienā mēs bieži neredzam. Tas ļauj sevi iepazīt, saprast kā Tu spēj rīkoties dažādās situācijās. Kalnu vide bieži vien ir bīstama, tamdēļ nākas visu laiku saskarties ar dažādiem riskiem: lavīnas, krītoši akmeņi, slikti laikapstākļi u.c. lietas var radīt potenciāli bīstamas situācijas. Šo risku menedžments un to pārvarēšana riska brīžos palīdz gūt lielāku pārliecību par sevi. Neesmu pārliecināts, ka garīgi slims un psiholoģiski nestabils cilvēks, sētu droši atrasties kalnos. Tomēr ar speciālista palīdzību, atrašanās kalnu vidē, varētu palīdzēt cilvēkam pārvarēt fobijas. Tipiskākā fobija ar ko cilvēkam nākas saskarties kalnos, ir bailes no augstuma. Šīs bailes ir nepieciešamas, jo tās instinktīvi palīdz mums palikt dzīviem. Varētu teikt, ka šo baiļu uztvere un kontrolēšana, palīdz tās uztvert savādāk un ļauj mums ērtāk justies atrodoties, piemēram, uz stāvas klinšu sienas ar pārsimts metru ekspozīciju.

2)    Ar kādām bailēm sastopas vīrietis? Ko šo baiļu izbaudīšana un pārvarēšana dod vīrieša personībai?

Kā jau minēju, tad klasiski tās ir bailes no augstuma. Ja kāds saka, ka tam nav bailes no augstuma, tad visdrīzāk tie ir meli. Augstuma izjušana, atrodoties uz stāvas sienas, bieži potenciāli bīstamā situācijā, spiež saņemties, pārvarēt tās un doties tālāk. Nedrīkst ļauties paniskām bailēm, jo sastingšana un krišana panikā, var novest pie letālām sekām. Brīdī, ka Tevi aprok lavīna un sniega masa ir Tevi piespiedusi, ir jāatceras pamatlietas, kā izdzīvot šādā situācijā. Paniska, nekontrolēta rīcība un strauja elpošana var novest pie paātrinātas nāves, jo tiek strauji patērēts skābeklis, kas ir palicis nelielajā sniega kabatā. Šādā situācijā racionāla un mierīga rīcība var glābt tavu dzīvību.
Tikai pārkāpjot sev pāri (overcome) cilvēks (vīrietis) spēj pilnveidot sevi un kļūt labāks. Apziņa par sevi un sevis uztvere dod būtisku ieguldījumu tajā, lai cilvēks (vīrietis) justos pārliecinātāks par sevi.

3)    Kāda ir sieviešu attieksme pret vīriešiem, kuri nodarbojas ar alpīnismu?

Uz šo jautājumu man būtu grūti atbildēt. Tas noteikti ir jāuzdod sievietēm, kuras ir ilgstošās attiecības ar alpīnistu.

4)    Ko alpīnisms dod vīrietim ikdienas dzīvē?

Alpīnisms ikdienas dzīvē var dot ļoti daudz. Tas palīdz savādāk skatīties uz dzīvi kopumā, savādāk uztvert visādus sīkumus. Kalnos tu esi pakļaut dažādiem bīstamiem riskiem un tu iemācies tos novērtēt un pārvarēt. Ikdienas ofisa darbā riski ir pavisam savādāki. Ja kolēģi var satraukties par pazudušu papīru, nenosūtītu epastu un citiem nebūtiskiem sīkumiem, tad tev kā cilvēkam, kurš ir izgājis cauri nesalīdzināmi lielākām problēmām, visi šie mazie sīkumi šķiet nebūtiski. Mazāk satraukuma noteikti uzlabos ikviena ikdienu.

5)    Un citi svarīgi momenti, kas varētu vīrieti motivēt sākt nodarboties ar alpīnismu?

Alpīnisms ļauj iepazīt kalnus, jaunas valstis, cilvēkus un pats svarīgākais tas ļauj vairāk iepazīt arī sevi. Kāpšana vienatnē spēj būt ļoti dziļš un spēcīgs meditatīvs process. Atrašanās tur ārā, sajūtot dabas varenību un izjūtot tās plašumu, uzlabo pašsajūtu. Tas palīdz sasniegt jaunu mērķus un iemācīties tos definēt. Kāpšana klanos vai klinšu kāpšana uzlabo arī vispārējo fizisko stāvokli. Fizisko spēju uzlabošanās arī būtiski ietekmēs jūsu pārliecību par savām spējām. Lai nodarbotos ar alpīnismu nav jābūt fiziski spēcīgam. To pierāda neskaitāmi cilvēki, kuri dodas kalnos bez pirkstiem, rokām vai pat kājām. Sevis pārvarēšana, mērķu sasniegšana nāk par labu ikvienam. Bieži vien, motivēt sevi uzsākt ko jaunu, ir grūti jo tā ir došanās nezināmajā. Ja to pārvar, tad rezultāti var būt ļoti iepriecinoši un stimulējoši, gan jaunu piedzīvojumu uzsākšanai, gan arī sevis apzinātības pilnveidošanai.

Ar cieņu,

Jānis Brūveris (alpīnists)


Komentēt

zhuks

Seko mūsu jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

FacebookTwitterDraugiemYoutube

×